wtorek, 30 kwietnia 2013

Polskie przysłowia ludowe na maj


Chłodny maj, dobry urodzaj.
Ciepły kwiecień, mokry maj - będzie zboże jako gaj.
Częste w maju grzmoty rozpraszają chłopom zgryzoty.
Deszcz majowy, chleb gotowy.
Kiedy mokry maj, będzie żyto jako gaj.
Fot. A. Sitak
Dużo chrabąszczy w maju, proso będzie niby w gaju.
Gdy kukułka kuka w maju, spodziewaj się urodzaju.
Gdy maj jest przy pogodzie, nie bywają siana w szkodzie.
Gdy się maj z grzmotem odezwie na wschodzie, rok sprzyja sianu i zbożu w urodzie.
Grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze obrodzi.
Grzmot w maju sprzyja urodzaju.
Jeśli w maju grzmot, rośnie wszystko w lot.
Kiedy lipa w maju kwitnie, to w ulach miód zawiśnie.
Na pierwszego maja szron obiecuje dobry plon.
Pierwszego maja deszcz, nieurodzaju wieszcz.
źródło.www.kalendarzswiat.pl













Kalendarz ekologiczny - maj

5 maja Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego, Leśnika i Drzewiarza

5 maja miłośnicy ekologii mają aż dwie okazje do świętowania. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego oraz Dzień Leśnika i Drzewiarza.
fot.Aneta Sitak
Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego został ustanowiony podczas Ogólnego Zgromadzenia ONZ w czasie pierwszej światowej konferencji na temat stanu środowiska. Odbyła się ona 5 czerwca 1972 r. w Sztokholmie pod hasłem „Tylko jedna Ziemia". Głównym celem było zwrócenie uwagi świata na problem dalszej egzystencji gatunku ludzkiego i zapewnienie mu dogodnych warunków do przetrwania. Dodatkowo wskazano wówczas na istotę współpracy międzynarodowej ze względu na trans graniczny charakter niektórych zanieczyszczeń. Dzień ten obchodzony jest również 5 czerwca.
5 maja  obchodzimy także Dzień leśnika i Drzewiarza. Lasy w Polsce rosną na 9 mln ha, czyli pokrywają ponad 28 proc. powierzchni kraju. Można zatem stwierdzić, że leśnicy gospodarują na niemal jednej czwartej powierzchni naszego kraju.
Leśnicy dbają o to, by wartość polskich lasów rosła, by zachować je w stanie gwarantującym przyszłym pokoleniom korzyści co najmniej takie, jakie my mamy z lasów. Chcą zachować pełnię bogactwa przyrodniczego polskich lasów i zapewnić możliwość wypełniania przez nie licznych funkcji ekologicznych, społecznych i gospodarczych.

12 maja Międzynarodowy Dzień Ptaków Wędrownych

Obchody Międzynarodowego Dnia Ptaków Wędrownych koncentrują się na jednym z największych fenomenów życia – podróży ptaków między ich letnim  i zimowy „domem”.
 Idea obchodów Międzynarodowego Dnia Ptaków Wędrownych narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1993  z inicjatywy the Smithsonian Migratory Bird Center i the Cornell Laboratory of Ornithology. Nad Polską krzyżują się szlaki wędrówek ptaków łączące trzy kontynenty: nasz kraj jest ważnym obszarem dla ptaków wędrujących przez Europę, z dalekiej Syberii, Afryki i Azji.
 CZY WIESZ, ŻE?
 Gęsi tybetańskie lecąc nad Himalajami wznoszą się na wysokość  9000 m n.p.m.
 Wędrówki ptaków (migracje) – to zjawisko przemieszczania się ptaków między dwoma obszarami (lęgowisko i zimowisko) spowodowane zmianami warunków atmosferycznych i co za tym idzie niedostępnością pokarmu. W klimacie tropikalnym wędrówka jest spowodowana zmianami pór: suchej i deszczowej. Poza wyjątkowymi przypadkami na zimowiskach ptaki nie przystępują do lęgów.

15 maja Święto Polskiej Niezapominajki 
                                                                                                   
Dzień Polskiej Niezapominajki – święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.Plik: Niezapominajki 003.JPG
źródło grafiki: Niezapominajka, autor: Ala z, dostępne 27.05.2013 r 
"Polska Niezapominajka" jest zachętą aby budować silne, głębokie więzy z najbliższymi i szczere przyjaźnie z ludźmi z otoczenia, przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody "małej" i "wielkiej Ojczyzny", przypomina o wartości jaką niosą ze sobą lokalne tradycje czy wytwory ludzkiej myśli - jakimi są np. "perełki architektury" zachowane w miastach, miasteczkach i wsiach.
Akcję zapoczątkował w 2002 roku redaktor radiowej Jedynki, prowadzący "Ekoradio", Andrzej Zalewski (zm. 2011) trochę na przekór Walentynkom. Pierwsze obchody odbyły się 15 maja 2002 roku.
Świętu patronują od początku media: Gazeta Wyborcza i Przyroda Polska, która zainicjowała akcję powstania Klubu Szkół Parkowych. Uczniowie tych placówek dbają o miejscową faunę i florę.
W kolejnych latach do akcji edukacji włączali się pszczelarze, szkółkarze, leśnicy i inne środowiska.
Polskie Święto Niezapominajki powstało na wzór innych krajów europejskich  w których w wielu miastach, hrabstwach, landach i regionach mieszkańcy mają swoje ulubione kwiaty: tulipany, hiacynty, narcyze, fiołki, czy wrzosy.
Niezapominajka jest kwiatem polskich łąk, leśnych uroczysk, bagien i torfowisk, rośnie nad brzegami strumieni, na obrzeżach lasów, oraz ogrodach i kwietnikach. W Polsce występuje 15 gatunków niezapominajek m.in. alpejska, leśna, błotna i piaskowa.

CZY WIESZ ŻE?
√ Niezapominajka jest symbolem pamięci i skrywanej miłości.
√ Łacińska nazwa niezapominajki Myosotis pochodzi od greckich słów myos i otis, co oznacza dosłownie mysie uszko, zapewne ze względu na kształt i owłosienie liści.

22 maja Dzień Praw Zwierząt (org. Klub Gaja)

Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony przez Klub Gaja dla podkreślenia wagi, przyjętej przez polski parlament, Ustawy o ochronie zwierząt (1997r.). Petycję Klubu Gaja za wprowadzeniem ustawy podpisało 600 tysięcy osób. Była to największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w Polsce. Od wielu lat Dzień Praw Zwierząt jest doskonałą okazją do podejmowania lokalnych działań przez wolontariuszy. Już pierwszy artykuł ustawy wyjaśnia, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Zobowiązuje także organy administracji publicznej do podejmowania działań na rzecz ochrony zwierząt i współdziałanie w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami i organizacjami.

22 maja Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

Różnorodność biologiczna ma ogromne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju i zwalczania ubóstwa. Wpływa na poziom życia ludzi, na ilość i jakość pożywienia, dostarcza ludziom środków używanych w medycynie tradycyjnej i do produkcji leków współczesnych. Łączy się z tym wszystkim, co stanowi o jakości życia. Różnorodność biologiczna to dziedzictwo ludzkości, które należy chronić. Trzeba zadbać o to by nie naruszać istniejących ekosystemów na Ziemi. Należy zwiększyć świadomość ludzi o ogromnym znaczeniu różnorodności biologicznej dla świata, o zagrożeniach, które prowadzą do pogorszenia sytuacji i skutkach zachwiania równowagi pomiędzy poszczególnymi gatunkami. Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej został proklamowany przez Organizacja Narodów Zjednoczony w celu podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństw. Wcześniej dzień ten był obchodzony 29 grudnia, ale w 2000 roku zmieniono datę na dzień 22 maja czyli datę wejścia w życie konwencji na temat Różnorodności Biologicznej.

24 maja Europejski Dzień Parków Narodowych

Obecnie w Europie jest ponad 250 parków narodowych o łącznym obszarze 12,5 mln hektarów, co stanowi 1,2 % kontynentu.
Średnia wielkość parku w Europie to prawie 52 tys. hektarów, czyli blisko 4-razy większa niż średnia powierzchnia parków w Polsce. Największy z nich to rosyjski park narodowy Jugid Va o powierzchni ponad 1900 tys. ha. Najwięcej parków narodowych ma Finlandia – aż 26, lecz największy udział w powierzchni kraju, ponad 7%, mają parki narodowe w Norwegii. W Polsce istnieje 23 parki narodowe o łącznej powierzchni 314 tys. ha, co stanowi 1% powierzchni kraju. Najstarszym jest Białowieski Park Narodowy utworzony w 1932, najmłodszym Ujście Warty utworzony w 2001 roku. Obchody Europejskiego Dnia Parków Narodowych zapoczątkowane zostały w 90 rocznicę utworzenia pierwszego europejskiego parku narodowego Sarek w Szwecji (utworzony w 1909 r).
CZY WIESZ, ŻE?
√ Najstarszym parkiem narodowym jest Park Narodowy Yellowstone w USA, który został utworzony w 1872 roku. Zajmuje powierzchnię około 9 000 km2.
√ Największy park narodowy Manú leży w Ameryce Południowej, w Peru. Ma on powierzchnię 15 328 km2. Założony został w 1973 roku.

 31 maja Światowy Dzień bez Papierosa


Co roku WHO stara się w tym dniu zwrócić uwagę ludzi na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu.

Jest organizowany od 1988 roku przez Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jako element przyjętego na Konferencji WHO w roku 1988 planu Europy wolnej od dymu tytoniowego.
W tej akcji uczestniczy także Polska. Rok rocznie 31 maja miliony palaczy w Polsce i  na całym świecie powstrzymują się od palenia tytoniu, co stanowi również doskonały początek dla próby całkowitego rozstania się z nałogiem. Co roku z okazji święta w Polsce odbywają się festyny antynikotynowe.

W trzeci czwartek listopada obchodzony jest również Światowy Dzień Rzucania Palenia, z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha w 1974 roku, zatwierdzony przez Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem. Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce (od 1991).



31 maja Dzień Bociana Białego

Dzień Bociana Białego jest okazją do zwrócenia uwagi na szczególne miejsce, jakie bociany zajmują w polskiej kulturze i krajobrazie, a także na zagrożenia i potrzebę ochrony tych ptaków.Przez większość Polaków bocian jest uważany za symbol naszego kraju, oznakę szczęścia i płodności. Polska to królestwo bocianów - żyje ich tu największa populacja na świecie. Szacuje się, że przebywa u nas około 50 tysięcy par tych ptaków. Oznacza to, że co piąty bocian na świecie mieszka w Polsce.
 
 źródło grafiki: Bocian biały, Mścichy, Podlaskie, Polska, dostępne na dzień 27.05.2013 r

czwartek, 25 kwietnia 2013

XII Wojewódzki Konkurs Czytelniczy "Kto czyta, nie błądzi"


  W 2013 roku przypada 60. rocznica śmierci i stulecie poetyckiego debiutu Juliana Tuwima. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima. Z tej okazji blisko 200 uczniów szkół podstawowych wzięło udział w XII Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym „Kto czyta, nie błądzi”. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: 
 „Przygoda z poezją się zaczyna, gdy czytamy Juliana Tuwima”.

Do Żarek w Światowym Dniu Książki (23.04) przyjechali uczniowie z różnych zakątków województwa śląskiego. Reprezentowali gminy m.in.: Janów, Koziegłowy, Poraj, Myszków, Częstochowa, Kamienica Polska, Poręba, Popów, Garnek, Woźniki, Psary, Wrzosowa. Chętnych do pisania testu na temat twórczości i życia polskiego poety było tak wielu, iż nie zmieścili się na sali widowiskowej i trzeba było ustawić dodatkowe krzesła na korytarzu.
Głównym organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Żarkach oraz Urząd Miasta i Gminy Żarki, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach, Miejsko  Gminna Biblioteka Publiczna w Żarkach.
 Po napisaniu testu wyłoniono dziesięciu finalistów. W finałowych rozgrywkach musieli się zmierzyć z szeregiem różnorodnych zadań sprawdzających ich wiedzę w sposób bardzo szczegółowy. Członkowie jury podkreślali, iż poziom rywalizacji był bardzo wysoki, a uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani.
 Wyniki uczniów, reprezentujących naszą szkołę pod opieką pani Anety Sitak:

Weronika Gajda  - miejsce 13

Daria Pustelnik – miejsce 23
Karolina Niemczyk -  miejsce 26
Magdalena Synowiec – miejsce 29

Serdecznie gratulujemy uczennicom wyników i dziękujemy organizatorom za zaproszenie do udziału w konkursie. 










środa, 24 kwietnia 2013

Obchody Dnia Ziemi


Każdy powinien podejmować konkretne zadania, by osobiście stanąć w obronie przyrody
z takim hasłem wkroczyliśmy w rok szkolny 2012/2013
Obchody Dnia Ziemi pod hasłem „Ziemia dla dzieci” były okazją do uświadomienia niebezpieczeństwa płynącego z lekceważenia postaw ekologicznych.
22 kwietnia w dniu Święta  Ziemi odbył się Szkolny Turniej Ekologiczny. O zwycięstwo walczyły dwie drużyny w obecności  całej społeczności szkolnej:
 Ekologiczni szóstoklasiści w składzie: Karolina Biskup, Weronika Gajda, Natalia Kraaikamp, Julia Pyrkosz, Daria Pustelnik, Karolina Niemczyk, Karol Kaleta oraz Jakub Nowak oraz
Ekolodzy w składzie: Wiktoria Dziambor, Wiktoria Radecka, Łukasz Warias, Daniel Jackiewicz, Jakub Nabiałek, Ewelina Tybel, Paulina Rajs oraz Magdalena Synowiec.
Drużyny rywalizowały w siedmiu konkurencjach:
  1. Pokaz strojów ekologicznych przygotowanych z różnego rodzaju odpadów
  2. Wykonanie i prezentacja plakatu pt. „Prośby żywiołów”
  3. Prezentacja przygotowanej prozy lub poezji o tematyce ekologicznej
  4. Popisy taneczne do utworu Piotra Czajkowskiego pt. „Jezioro łabędzie”
  5. Quiz ekologiczny
  6. Prezentacja wcześniej przygotowanych wywiadów i sprawozdań przeprowadzonych wśród społeczności szkolnej na temat świadomości ekologicznej
  7. Wykonanie zadania związanego z  segregacją śmieci

W atmosferze świetnej zabawy i honorowej rywalizacji zwyciężyła drużyna Ekologicznych szóstoklasistów. Szczególnie gorące brawa otrzymała za popisy taneczne do utworu Piotra Czajkowskiego pt. „Jezioro łabędzie”. Drużyna została nagrodzona słodyczami oraz gratulacjami pani Dyrektor szkoły Lidii Stanior.
W trakcie turnieju przedszkolaki oraz uczniowie z klas młodszych ubrani w piękne zielone stroje  uczyli nas poczucia odpowiedzialności za czyste i zdrowe środowisko poprzez prezentowanie  piosenek ekologicznych.
Podczas obchodów Dnia Ziemi zostały wręczone nagrody oraz tytuły „Ekołowców 2013”.
Kącik ekologiczny „Ziemia w Twoich rękach” przez cały rok przypominał i zachęcał do zbiórki niebezpiecznych odpadów; zużytych baterii, zużytych telefonów komórkowych, pustych pojemników po tuszach. Najaktywniejsi "zbieracze" niebezpiecznych odpadów otrzymali narody oraz tytuł „Ekołowcy 2013”.
Tytuł  Ekołowcy w zbiórce zużytych baterii otrzymała uczennica z klasy II Natalia Dziurkowska
Tytuł Ekołowcy w zbiórce makulatury otrzymała uczennica z klasy VI Karolina Biskup
Tytuł Ekołowcy w zbiórce zużytych telefonów komórkowych otrzymali: Wiktoria Radecka uczennica  kl. V, Eryk Kapica  uczeń kl. IV, oraz Kacper Fornal uczeń kl. III
Serdecznie gratulujemy!!! Eko - łowcom i zachęcamy do dalszych Eko – łowów.
Organizatorem obchodów Dnia Ziemi była Pani Aneta Sitak.



 



 
 

 



 











 


 

 


 
 
 




Cuda natury

czwartek, 18 kwietnia 2013

VII Regionalny Turniej Przyrodniczo – Ekologiczny pod hasłem: Na Jurajskich Szlakach

17 kwietnia 2013 r. w Szkole Podstawowej im. Św. Huberta w Krasicach odbył się
VII Regionalny Turniej Przyrodniczo – Ekologiczny pod hasłem: Na Jurajskich Szlakach 
pod honorowym patronatem
koła łowieckiego „łoś” z Częstochowy
Turniej odbywa się w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi

Turniej składał się z 2 części: pisemnej ( test składający się z 35 pytań) i ustnej (zestaw składający się z 4 pytań).
Tematyka obejmowała następujący zakres: elementy ekologii i ochrony środowiska, główne źródła zanieczyszczenia środowiska naturalnego – ich skutki, położenie Polski, jej sąsiedzi i podział administracyjny, środowisko przyrodnicze Polski (ukształtowanie powierzchni, klimat, wody powierzchniowe, Morze Bałtyckie, gleby), krainy geograficzne Polski (pobrzeża, pojezierza, niziny, wyżyny, kotliny i góry),
wiadomości dotyczące Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej (charakterystyczne rośliny, zwierzęta, procesy krasowe, Ojcowski Park Narodowy), umiejętność rozpoznawania drzewostanu leśnego, roślin, zwierząt oraz charakterystycznych elementów architektury (ostańce, zamki, ruiny) występujących na terenie Jury.
Do turnieju przystąpiły zespoły dwuosobowe z 7 szkół podstawowych.

I miejsce zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej w Mstowie
II miejsce zespół ze Szkoły Podstawowej z Krasic
III miejsce zespół ze Szkoły Podstawowej z Jaskrowa
IV miejsce zdobyły uczennice reprezentujące naszą szkołę: Weronika Gajda i Karolina Biskup.
Gratulujemy!!! BRAWO DZIEWCZYNY!!!





Serdecznie dziękujemy organizatorom turnieju za zaproszenie do udziału w konkursie.