piątek, 18 stycznia 2013

Zbieramy zużyte świetlówki




ZUŻYTYCH ŚWIETLÓWEK 

Co to są świetlówki ?
Wejdź na poniższy link i spróbuj ułożyć puzzle

Świetlówki to niskoprężne lampy wyładowcze, które emitują światło w wyniku wyładowań elektrycznych w parach rtęci i równocześnie minimalną ilość ciepła. Świetlówki kompaktowe, zwane również żarówkami energooszczędnymi, to przyjazne dla środowiska 
i ekonomiczne źródła światła. Zużywają ok. 5 razy mniej energii, niż zwykłe żarówki żarowe i świecą nawet do 10 razy dłużej. Świetlówki kompaktowe nie nagrzewają się tak bardzo i w porównaniu do żarówek, są bardziej wydajne energetycznie, gdyż energię pożytkują głównie na emitowanie światła, a nie wydzielanie ciepła.

Ze względu na wykorzystanie w ich budowie szkodliwego metalu ciężkiego zużyte świetlówki są odpadami niebezpiecznymi i niewłaściwie zagospodarowane stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Typy świetlówek w gospodarstwach domowych:
świetlówki proste (z tzw. liniowymi lampami fluorescencyjnymi)
świetlówki kołowe
świetlówki U-kształtne
świetlówki kompaktowe (tzw. żarówki energooszczędne)


http://www.zuzyteswietlowki.pl/


Zużytej świetlówki nie można wyrzucać do śmietnika, bo zawiera szkodliwą rtęć. 





Świetlówki to odpady niebezpieczne
PAMIĘTAJ: 90% każdej zużytej świetlówki można wykorzystać do produkcji nowej.
Szkodliwość rtęci

Rtęć ze stłuczonej świetlówki może przedostać się do organizmu człowieka wraz ze skażoną wodą, powietrzem lub pożywieniem.
Około 75% wchłoniętej rtęci zatrzymywane jest przez organizm i kumuluje się głównie w nerkach i wątrobie. Jej szkodliwy wpływ odbija się na ośrodkowym układzie nerwowym, a działanie jest bardzo trwałe.
Stany chorobowe związane z jej toksycznym działaniem to bezsenność, zawroty głowy, zmęczenie, stany depresyjne, osłabienie pamięci, zaburzenie koordynacji ruchów, ostrości wzroku i słuchu oraz drżenie rąk.

W przypadku stłuczenia świetlówki należy podjąć następujące środki ostrożności:
Otworzyć okno i wietrzyć pomieszczenie minimum 15 minut, by usunąć opary rtęci.
Zabezpieczyć pomieszczenie, żeby dzieci i domowe zwierzęta nie wchodziły do niego. W ten sposób można uniknąć rozniesienia resztek rtęci w inne miejsca.
Założyć gumowe rękawiczki.
Zebrać stłuczone elementy, nie używając do tego domowego odkurzacza.
Wytrzeć miejsce jednorazowymi wilgotnymi ręcznikami papierowymi, by usunąć resztki szkła i luminoforu.
Zebrane resztki świetlówki, rękawiczki i ręczniki papierowe powinny zostać umieszczone w szczelnym worku plastikowym, zaklejonym taśmą i przekazane do punktu zbierania razem z innymi zużytymi świetlówkami.
Po zakończeniu należy koniecznie umyć ręce.

Co zrobić ze zużytą świetlówką?
Zużyte świetlówki, w dowolnej ilości wrzuć do specjalnego pojemnika, który znajduje się w naszej szkole!

 Żarówki a świetlówki
Żarówki to lampy żarowe, które emitują światło z rozgrzanego żarnika, zainstalowanego wewnątrz szklanej bańki. Prąd elektryczny płynący przez żarnik rozgrzewa go do temperatury około 2200 stopni Celsjusza – na skutek tego żarówka świeci, ale jednocześnie emituje ciepło, z czym związane są duże straty energii. Zwykła żarówka, w przeciwieństwie do świetlówek, zwanych „żarówkami energooszczędnymi”, nie zawiera substancji szkodliwych więc nie wymaga selektywnej zbiórki.
Zwykłe żarówki do 2012 roku
Potrzeba wprowadzenia ekologicznych i bardziej wydajnych źródeł światła spowodowała, że Unia Europejska podjęła decyzję o stopniowym wycofaniu z rynku tradycyjnych żarówek żarowych. Dotychczas zaprzestano produkcji tych najmocniejszych
– 100W i 75W. Żarówki o mocy 60W znajdziemy na sklepowych półkach tylko do września 2011 roku, a najsłabsze 40- i 25-watowe do września 2012 roku. W ich miejsce stopniowo wprowadzane są m.in. żarówki energooszczędne, znane także jako świetlówki kompaktowe.


Więcej informacji znajdziesz na stronach:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz