sobota, 1 czerwca 2013

Kalendarz ekologiczny - czerwiec

1-7 czerwca  
Dni Lasu i Zadrzewień   





Fot. A. Sitak
Dni Lasów i Zadrzewień, trwające od 1 do 7 czerwca, to czas upowszechniania wiedzy o lesie, uświadamiania społeczeństwu znaczenia lasów i gospodarki leśnej oraz organizowania społecznej akcji sadzenia drzew, pielęgnacji parków i zadrzewień, zakładania i porządkowania terenów zielonych oraz sprzątania lasów i parków.



Fot. A. Sitak


2 czerwca
Dzień Leśnika
Obchody Dnia Leśnika odbywają się co roku w pierwszą środę czerwca.
Fot. A. Sitak

Co nam dają lasy?
  • Lasy są "fabryką tlenu" oczyszczają powietrze, którym oddychamy (usuwają z niego dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, tlenek węgla), a także pochłaniają węgiel i magazynują go w drewnie. Wszystkie lasy na Ziemi zaspokajają połowę potrzebnego tlenu dla życia ludzi i zwierząt. Jedno drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu dwóch lat życia.
  • Lasy także absorbują CO²   – 1 ha lasu wchłania rocznie 140-250 ton CO²;
  •  chronią nas przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń przemysłowych - lasy działają jak naturalny filtr, który osłania glebę i wody gruntowe przed szkodliwymi związkami emitowanymi przez fabryki;
  • osłaniają glebę i wody - las może zatrzymać ogromną ilość wody, gdyż  jest chłonny niczym gąbka i w czasie dużych opadów czy topnienia śniegów zatrzymuje wiele wody, oddając ją potem stopniowo;
  • są ulubionym miejscem wypoczynku milionów Polaków - oczy i serca odpoczywają, napawając się widokiem zieleni, a cisza, świeże powietrze łagodzą nerwy;
  •  są ostoją dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt;
  • Fot. A. Sitak
  •  dają nam przepyszne i zdrowe owoce leśne: grzyby, jagody, borówki oraz zioła 










17 czerwca
Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą 
Ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne 30 stycznia 1995 roku. Na dzień obchodów wyznaczono 17 czerwca.
Na przełomie lat 60. i 70. W Afryce Subsaharyjskiej  wystąpiła susza, która pochłonęła ponad 200 tysięcy ludzi i miliony zwierząt.
W 1977 roku, na Konferencji Narodów Zjednoczonych dotyczącej Pustynnienia (United Nations Conference on Desertification, UNCOD) w Nairobi, po raz pierwszy uznano proces rozprzestrzeniana się obszarów pustynnych, jako problem światowy oraz przyjęto plan działań do walki z pustynnieniem.
Celem obchodów Dnia jest zwrócenie uwagi na sposoby zapobiegania przed pustynnieniem i suszą. Zgromadzenie wezwało państwa, by wykorzystały ten czas do pogłębienia świadomości na temat potrzeby międzynarodowej współpracy w zakresie zwalczania zjawiska pustynnienia i skutków suszy oraz realizacji postanowień Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia w krajach poważnie dotkniętych suszą i/lub pustynnieniem, zwłaszcza w Afryce.
Konwencja została przyjęta w Paryżu 17 czerwca 1994 i podpisana tamże 14 października, w imieniu Wspólnoty Europejskiej. Polska przyjęła Konwencję 17 listopada 2001 roku.
źródło: wikipedia.org


5 czerwca 
Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego World Environment Day

Światowy Dzień Środowiska (ang. World Environment Day - WED) – dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku i obchodzony jest corocznie 5 czerwca w ponad 100 krajach dla przypomnienia głównych haseł konferencji dotyczących zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego świata.
Celem obchodów Dnia jest pogłębienie świadomości opinii publicznej na temat potrzeby ochrony i poprawy stanu środowiska naturalnego na Ziemi.
 Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych w roku 1972 (w rocznicę inauguracji Konferencji na temat Środowiska Człowieka w Sztokholmie)  ustanowiło 5 czerwca Światowym Dniem Środowiska (World Environment Day). Równocześnie ONZ wezwało rządy i agencje Narodów Zjednoczonych do nagłośnienia obchodów tego dnia oraz podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Od tego czasu współpraca między społeczeństwem obywatelskim a rządami dotycząca środowiska znacznie się poprawiła, czego dowodem stały się dwa światowe szczyty – Szczyt Ziemi w Rio de Janerio w 1991 roku oraz Światowy Szczyt Zrównoważonego Rozwoju w Johanesburgu w 2002 roku. Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego obchodzony jest  różny sposób. Organizowane są uliczne parady, happeningi, zielone koncerty, konkursy artystyczne w szkołach, sadzenie drzewek, szkolenia dotyczące recyklingu i wiele innych. 
źródło: www.wikipedia.org

18 czerwca Dzień Europejskiego Protestu Przeciw GMO



27 czerwca Światowy Dzień Rybołówstwa

Święto to zostało ustanowione przez Światową Konferencję ds. Rybołówstwa w 1984 roku, po to, aby uświadomić ludziom, że zasoby naszych wód są ograniczone i tylko dzięki zrównoważonemu ich wykorzystaniu będziemy mogli w przyszłości łowić ryby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz