sobota, 30 marca 2013

Kalendarz ekologiczny - kwiecień

1 kwietnia    Międzynarodowy Dzień Ptaków
O ochronie ptaków najszerzej mówi Dyrektywa Ptasia Unii Europejskiej (DP) z dnia 2 kwietnia 1979 roku. Jest ona odpowiedzią na alarmujące informacje o zmniejszaniu się liczby gatunków ptaków zasiedlających różne tereny Europy oraz kurczeniu się populacji wielu europejskich gatunków oraz ich siedlisk.

autor grafiki: Frank Vassen, zdjęcie dostępne na dzień 27.05.2013 http://www.flickr.com/photos/42244964@N03/5938262104/in/photostream/lightbox/
Z powodu połknięcia plastikowych odpadów trafiających do mórz i oceanów, rocznie na świecie ginie około: 2 mln ptaków i ssaków wodnych.

1-7 kwietnia    Tydzień Czystości Wód
Woda wodzie nierówna. Celem Tygodnia Czystości Wód jest uświadomienie ludziom jak cenna jest czyta, nieskażona woda.
To właśnie ilość czystej wody determinuje jakość naszego życia oraz określa granice rozwoju gospodarczego. Uchwalona w  1968 roku w Strasburgu Europejska Karta Ochrony Wód, ujmuje podstawowe zasady gospodarowania wodą, zwracając uwagę na konieczność racjonalnego spożywania i ochrony jej ograniczonych zasobów.
CZY WIESZ, ŻE?
 √ Co 15 sekund, z powodu braku dostępu do czystej wody i środków higieny, na świecie  ginie  jedno dziecko.
 √ Ponad 2,2 mln ludzi na świecie umiera co roku na choroby związane z piciem zanieczyszczonej wody.

 √ 20% zasobów wodnych Ziemi jest zużywane przez przemysł i wielkie przedsiębiorstwa, a ponad połowa z niej zamienia się w ścieki.
5 kwietnia  
Dzień Leśnika i Drzewiarza
Lasy są "fabryką tlenu", chronią nas przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłaniają glebę i wody, są ulubionym miejscem wypoczynku ludzi, są ostoją dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Lasy dostarczają drewna, owoców, ziół, grzybów, żywicy, są siedliskiem życia dzikich zwierząt.
Plik: Las Mariański Rezerwat przyrody.jpg
Jedno wydanie popularnej wielonakładowej gazety pochłania: 4000 drzew.
Ze 100 ton makulatury można wytworzyć: 90 ton papieru z odzysku.
Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia: 17 drzew.
Jedno ścięte drzewo pokrywa zapotrzebowanie przemysłu papierniczego na wyprodukowanie: 35 paczek jednorazowych pieluszek.

Jedno ścięte drzewo pokrywa zapotrzebowanie przemysłu papierniczego na wyprodukowanie: 35 paczek jednorazowych pieluszek
7 kwietnia   
Światowy Dzień Zdrowia
Nie można być zdrowym w zanieczyszczonym środowisku!

Co roku na całym świecie ponad milion osób umiera a od 20 do 50 milionów osób odnosi obrażenia w wypadkach samochodowych. Jedna trzecia wypadków spowodowana jest nietrzeźwością kierowców. Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia są to jedne z największych zagrożeń dla zdrowia człowieka. Jednocześnie  szacuje, że przyczyną 7% nowotworów złośliwych jest skażenie środowiska, powodowane między innymi przez spaliny samochodowe.

22 kwietnia Dzień Ziemi

Dzień Ziemi obchodzono po raz pierwszy w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Dziś trudno wskazać kraj, w którym w tym dniu nie mówi się o matce Ziemi.

Celem Dnia Ziemi jest pobudzanie świadomości ekologicznej, nauka poczucia odpowiedzialności za czyste i zdrowe środowisko, jest jedynym wydarzeniem obchodzonym jednocześnie na całym świecie przez ludzi różnych narodowości, ras i religii.

25 kwietnia  Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem ma na celu zwrócenie uwagi na obecność dźwięków w naszym codziennym życiu oraz na nasz udział  w ich tworzeniu.
 Świadomość zagrożenia hałasem umożliwi podjęcie działań zapobiegających jego nadmiernemu generowaniu. Dzień obchodzony jest od 2001 z inicjatywy Towarzystwa Higieny Akustycznej.


CZY WIESZ, ŻE?

√ Ucho ludzkie jest w stanie zarejestrować fale dźwiękowe o częstotliwości od 16 Hz do 20000 Hz. Drgania o częstotliwościach wyższych niż słyszalne to ultradźwięki, natomiast o częstotliwościach niższych niż słyszalne to infradźwięki.
√ Mianem hałasów określamy występujące w środowisku dźwięki niepożądane lub szkodliwe dla zdrowia człowieka. Miarą hałasu jest poziom dźwięku wyrażany w decybelach [dB]. Wartość progowa będąca jeszcze w stanie wywołać u człowieka wrażenie słuchowe (próg słyszalności) wynosi 0 dB, natężenie dźwięku o powodujące fizyczne odczucie bólu to 130dB (tzw. granica bólu). 

Skala hałasu

 ü  10 dB – szelest liścia.
ü  10-20 dB – oddech człowieka, szelest kartek, odgłosy spokojnego ogrodu.
ü  20 dB – tykanie zegarka, szept.
ü  40 dB – ulica bez samochodów.
ü  30-55 dB – praca lodówki, suszarki, szum komputera, głos telewizora zza ściany.
ü  60 dB – normalna rozmowa.
ü  55-70 dB – praca miksera, odkurzacza, koszenie trawy, ruch uliczny, głośna rozmowa.
ü  80 dB – głośna muzyka.
ü  90 dB – tramwaj.
ü  95 dB – walkman.
ü  100 dB – piła łańcuchowa, wiertarka, lotnisko, młot pneumatyczny (z daleka),dyskoteka
ü  110 dB – sygnał karetki, dyskoteka.
ü  120 dB – startujący samolot, młot pneumatyczny (z bliska).
ü  140 dB – syrena alarmowa.
ü  160 dB – wybuch petardy.

źródło: www.wikipedia.pl, www.wikipedia.org





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz