sobota, 30 marca 2013

Kalendarz ekologiczny - kwiecień

1 kwietnia    Międzynarodowy Dzień Ptaków
O ochronie ptaków najszerzej mówi Dyrektywa Ptasia Unii Europejskiej (DP) z dnia 2 kwietnia 1979 roku. Jest ona odpowiedzią na alarmujące informacje o zmniejszaniu się liczby gatunków ptaków zasiedlających różne tereny Europy oraz kurczeniu się populacji wielu europejskich gatunków oraz ich siedlisk.

autor grafiki: Frank Vassen, zdjęcie dostępne na dzień 27.05.2013 http://www.flickr.com/photos/42244964@N03/5938262104/in/photostream/lightbox/
Z powodu połknięcia plastikowych odpadów trafiających do mórz i oceanów, rocznie na świecie ginie około: 2 mln ptaków i ssaków wodnych.

1-7 kwietnia    Tydzień Czystości Wód
Woda wodzie nierówna. Celem Tygodnia Czystości Wód jest uświadomienie ludziom jak cenna jest czyta, nieskażona woda.
To właśnie ilość czystej wody determinuje jakość naszego życia oraz określa granice rozwoju gospodarczego. Uchwalona w  1968 roku w Strasburgu Europejska Karta Ochrony Wód, ujmuje podstawowe zasady gospodarowania wodą, zwracając uwagę na konieczność racjonalnego spożywania i ochrony jej ograniczonych zasobów.
CZY WIESZ, ŻE?
 √ Co 15 sekund, z powodu braku dostępu do czystej wody i środków higieny, na świecie  ginie  jedno dziecko.
 √ Ponad 2,2 mln ludzi na świecie umiera co roku na choroby związane z piciem zanieczyszczonej wody.

 √ 20% zasobów wodnych Ziemi jest zużywane przez przemysł i wielkie przedsiębiorstwa, a ponad połowa z niej zamienia się w ścieki.
5 kwietnia  
Dzień Leśnika i Drzewiarza
Lasy są "fabryką tlenu", chronią nas przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłaniają glebę i wody, są ulubionym miejscem wypoczynku ludzi, są ostoją dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Lasy dostarczają drewna, owoców, ziół, grzybów, żywicy, są siedliskiem życia dzikich zwierząt.
Plik: Las Mariański Rezerwat przyrody.jpg
Jedno wydanie popularnej wielonakładowej gazety pochłania: 4000 drzew.
Ze 100 ton makulatury można wytworzyć: 90 ton papieru z odzysku.
Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia: 17 drzew.
Jedno ścięte drzewo pokrywa zapotrzebowanie przemysłu papierniczego na wyprodukowanie: 35 paczek jednorazowych pieluszek.

Jedno ścięte drzewo pokrywa zapotrzebowanie przemysłu papierniczego na wyprodukowanie: 35 paczek jednorazowych pieluszek
7 kwietnia   
Światowy Dzień Zdrowia
Nie można być zdrowym w zanieczyszczonym środowisku!

Co roku na całym świecie ponad milion osób umiera a od 20 do 50 milionów osób odnosi obrażenia w wypadkach samochodowych. Jedna trzecia wypadków spowodowana jest nietrzeźwością kierowców. Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia są to jedne z największych zagrożeń dla zdrowia człowieka. Jednocześnie  szacuje, że przyczyną 7% nowotworów złośliwych jest skażenie środowiska, powodowane między innymi przez spaliny samochodowe.

22 kwietnia Dzień Ziemi

Dzień Ziemi obchodzono po raz pierwszy w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Dziś trudno wskazać kraj, w którym w tym dniu nie mówi się o matce Ziemi.

Celem Dnia Ziemi jest pobudzanie świadomości ekologicznej, nauka poczucia odpowiedzialności za czyste i zdrowe środowisko, jest jedynym wydarzeniem obchodzonym jednocześnie na całym świecie przez ludzi różnych narodowości, ras i religii.

25 kwietnia  Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem ma na celu zwrócenie uwagi na obecność dźwięków w naszym codziennym życiu oraz na nasz udział  w ich tworzeniu.
 Świadomość zagrożenia hałasem umożliwi podjęcie działań zapobiegających jego nadmiernemu generowaniu. Dzień obchodzony jest od 2001 z inicjatywy Towarzystwa Higieny Akustycznej.


CZY WIESZ, ŻE?

√ Ucho ludzkie jest w stanie zarejestrować fale dźwiękowe o częstotliwości od 16 Hz do 20000 Hz. Drgania o częstotliwościach wyższych niż słyszalne to ultradźwięki, natomiast o częstotliwościach niższych niż słyszalne to infradźwięki.
√ Mianem hałasów określamy występujące w środowisku dźwięki niepożądane lub szkodliwe dla zdrowia człowieka. Miarą hałasu jest poziom dźwięku wyrażany w decybelach [dB]. Wartość progowa będąca jeszcze w stanie wywołać u człowieka wrażenie słuchowe (próg słyszalności) wynosi 0 dB, natężenie dźwięku o powodujące fizyczne odczucie bólu to 130dB (tzw. granica bólu). 

Skala hałasu

 ü  10 dB – szelest liścia.
ü  10-20 dB – oddech człowieka, szelest kartek, odgłosy spokojnego ogrodu.
ü  20 dB – tykanie zegarka, szept.
ü  40 dB – ulica bez samochodów.
ü  30-55 dB – praca lodówki, suszarki, szum komputera, głos telewizora zza ściany.
ü  60 dB – normalna rozmowa.
ü  55-70 dB – praca miksera, odkurzacza, koszenie trawy, ruch uliczny, głośna rozmowa.
ü  80 dB – głośna muzyka.
ü  90 dB – tramwaj.
ü  95 dB – walkman.
ü  100 dB – piła łańcuchowa, wiertarka, lotnisko, młot pneumatyczny (z daleka),dyskoteka
ü  110 dB – sygnał karetki, dyskoteka.
ü  120 dB – startujący samolot, młot pneumatyczny (z bliska).
ü  140 dB – syrena alarmowa.
ü  160 dB – wybuch petardy.

źródło: www.wikipedia.pl, www.wikipedia.org





środa, 27 marca 2013

Podsumowanie szkolnego konkursu matematyczno-przyrodniczego "Jeden z dziesięciu"





26 marca dziesięcioro uczniów z klasy szóstej walczyło o miano Najlepszego - Pierwszego w szkolnym konkursie matematyczno-przyrodniczym "Jeden z dziesięciu".
  
Uczestnikami konkursu byli: Krystian Małasiewicz, Karol Kaleta, Jakub Nowak, Mateusz Kozieł, Natalia Kraaikamp, Julia Pyrkosz, Karolina Biskup, Weronika Gajda, Daria Pustelnik oraz Karolina Niemczyk. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z dwóch przedmiotów z matematyki i przyrody. Każdy z uczestników otrzymał 3 szanse czyli 3 dopuszczalne, błędne odpowiedzi.



Do półfinału zakwalifikowało się trzech uczniów: Jakub Nowak, Karolina Niemczyk i Weronika Gajda.










Laureatką konkursu została Weronika Gajda nie wykorzystała ani jednej szansy, odpowiedziała prawidłowo na wszystkie pytania. Otrzymała dyplom, nagrodę oraz wielkie brawa uczniów z klasy IV i V, którzy kibicowali uczestnikom konkursu.


Organizatorkami konkursu były: pani Lidia Stanior, pani Aleksandra Watral - nauczycielki matematyki i pani Aneta Sitak - nauczycielka przyrody.

środa, 20 marca 2013

Podsumowanie konkursu fotograficznego MÓJ PRZYJACIEL ZWIERZAK




Zdjęcia swoich zwierzaków nadesłały tylko trzy osoby. Szkoda, że tak mało! Ale zdjęcia są bardzo ładne i wszystkie zostaną nagrodzone dyplomami wyróżnienia oraz nagrodami książkowymi.
Laureaci konkursu to:Wiktoria Radecka - uczennica klasy V, Katarzyna Kulas - uczennica klasy I oraz Olaf Solnicki - uczeń klasy I
Serdecznie gratulujemy !!!

sobota, 16 marca 2013

Jak odróżnić, które drzewo jak się nazywa?

Był kiedyś taki dowcip. Idą dwaj koledzy na spacer i jeden mówi do drugiego: „Ty, patrz, jakie ładne drzewa”. Na co ten drugi odpowiada: „Nic nie widzę, bo mi las zasłania”. Tak to z nami, niestety, jest. Widzimy las, nie widzimy drzew. Tymczasem warto nauczyć się je odróżniać, rozpoznawać owoce, liście, a nawet obyczaje. Tak, tak, drzewa też mają obyczaje. Ruczaj więc do lasu i niech już on ci niczego nie zasłania.

Czy wiesz, że…
Las to fabryka deszczu oraz wielka pompa odsysająca z gleby nadmiar wody? Z jednego hektara lasu liściastego wyparowuje dziennie co najmniej 25 tysięcy litrów wody. Woda ta zmienia się w chmury, z których spadnie kiedyś deszcz. Jeden dorodny klon w upalny dzień może pobrać z gleby i oddać do atmosfery do 300 litrów wody na godzinę.

Instrukcja obsługi lasu
Drzewa dzielą się na iglaste i liściaste. O wszystkie trzeba dbać i – w żadnym wypadku – nie niszczyć ich. Dlatego: - nie pal w lesie ognisk, nie krzycz, nie śmieć,
- nie kalecz drzew, nie zrywaj z nich kory, nie obrywaj gałęzi, nie obcinaj wierzchołków.
Dlaczego tyle „Nie”? a ty byś chciał, by ktoś zdzierał z ciebie skórę i łamał ręce? Nie? No właśnie. Poza tym pamiętaj, że las rośnie powoli, a zniszczyć można go w jednej chwili. Każde drzewo ma koronę (kształt tworzony przez liście i gałęzie), a więc jest królem roślin i zasługuje na dobre traktowanie.

Nasze drzewa

MODRZEW – bardzo lubi słońce i nie znosi zbyt bliskiego sąsiedztwa innych drzew. Wtedy obraża się i nie wykształca ładnych gałązek. Za to jeśli dać mu dużo miejsca, rozrasta się na boki. Nikt go jednak nie zaprasza na święta do domu, bo choć jest drzewem iglastym, to na zimę traci igły.
fot.A. Sitak

fot. A. Sitak

SOSNA – gdy jest mała, wygląda jak śmieszna choineczka. Z czasem traci część gałęzi rosnących niżej (usychają i odpadają), za to bujnie rozwija się jej nieco spłaszczona korona. Iglaste gałązki zdobią szyszki, w których schowane są nasiona. Sosna bombarduje nimi teren wokół siebie. U podnóża drzewa zawsze zbiera się dywan z igieł, zwany igliwiem. Sosny lubią rosnąc na piaszczystych glebach. Świetnie przyjmują się tez na nadmorskich wydmach.
fot. A. Sitak

ŚWIERK – najbardziej kłujące drzewo występujące w naszym kraju. Jego gałęzie rosną piętrowo, im wyżej, tym mniejsze, nadając drzewu regularny kształt stożka. Szyszki świerkowe są podłużne i spore, o wiele większe niż sosnowe. Pod świerkiem zimą jest zawsze cieplej niż pod innymi drzewami, ponieważ przed mrozem chroni ziemie dywan z igieł oraz gęste, zielone gałęzie.

fot. A. Sitak

TOPOLA (osika) – ma strzelistą, rozrastającą się na boki koronę. Zimą poznasz ja bez trudu – od idącego w górę pnia odchodzą fantazyjnie powyginane gałęzie. Ma dwukolorowe liście – z jednej strony zielone, z drugiej szarawe. Gdy wieje wiatr, drzewo sprawia wrażenie, jakby dygotało z zimna. Wiosną wypuszcza miliony nasion, każdemu dając spadochron z miękkiego puchu.

Plik: Topola nad Kanałem 1.jpg
źródło grafiki: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Topola_nad_Kana%C5%82em_1.jpg
źródło: Poradnik małego skauta, Marcin Przewoźniak, wydawnictwo Papilon.




Jak zmierzyć wysokość drzewa?







Zamiast się na drzewo wspiąć, Musisz jakiś patyk wziąć. Kto potrafi dobrze liczyć, Wspinaczki nie ma co ćwiczyć.


                         źródło grafiki: Antonio D'Emanuele In2ShФФT, dostępne na dzień 27.05.2013 http://www.flickr.com/photos/antoniodemanuele/6093649373/


Najprościej wdrapać się na czubek drzewa i spuścić z góry długą miarę. Ewentualnie ściąć je i wtedy zmierzyć choćby szkolną linijką… Świetny żart? Jednak człowiek to nie wiewiórka, a wierzchołek drzewa jest miękki, cienki i na pewno nie utrzyma ośmiolatka, nawet szczupłego. Zresztą po co ryzykować życie? Zresztą jaki sens miałoby powalenie drzewa, by przekonać się, ile ma metrów? Przecież można to sprawdzić, nie ruszając się z ziemi.




Sposób pierwszy
Potrzebujesz: słońca, bo drzewo musi rzucać cień, dwumetrowego kija oraz miarki.
źródło: "Poradnik małego skauta", Marcin Przewoźniak;
wydawnictwo Papilon, str. 74.
Ustaw się obok drzewa i wbij kij w ziemię. Zmierz jego cień. Aha, kij ma 2 metry, a jego cień 3 metry. Zapisano? Teraz mierzysz cień drzewa: 15 metrów. Podziel długość cienia drzewa przez długość cienia kija: 15:3=5. To oznacza, że drzewo jest od kija pięć razy wyższe. Czyli: 5x2=10. Drzewo ma 10 metrów wysokości. Proste? 
Sposób drugi
Potrzebujesz: słońca oraz tych samych przedmiotów.
Ustaw kij obok drzewa. Jego długość znasz – to 2 mety. Nazwij ten wynik A. Zmierz długość cienia drzewa. To 15 metrów. Nazwij ten wynik B. teraz zmierz długość cienia rzucanego przez kij – to 3 metry. Nazwij ten wynik C. teraz skorzystaj ze wzoru: A x B : C.

Czyli: 2x15=30, a 30:3=10
 Jak wysokie mogą być drzewa?
Brzoza. Kasztan i grab dorastają do 25 metrów, a olcha czarna i klon zwyczajny mogą mieć nawet o 5 metrów więcej. Jodła, buk i lipa są bardziej ambitne i strzelają w górę na 40 metrów, a sosna na 45 metrów. Dąb i tak patrzy na nie z góry, ponieważ żyje bardzo długo i ma czas, by urosnąć do 50 metrów. 

Zapamiętnik
Wysokość drzew mierz zawsze na płaskim terenie. Jeśli ustawisz się w zagłębieniu albo na niewielkim nawet wzniesieniu, odczyt będzie nie dokładny. Stosując metodę z cieniem, wybierz drzewo, którego cień nie załamuje się na innych przedmiotach lub przeszkodach, np. na ścianach domów, wodzie, pozostałych drzewach, ale leży płasko na ziemi.

Najwyższe drzewa na świecie


źródło grafiki: autor: Rafał Próchniak, Wielkie Sekwoje, dostępne na dzień 27.05.2013,http://www.flickr.com/photos/burlap/4534233433/
Aż do 115 metrów dorastają kalifornijskie sekwoje, które nalezą do najwyższych drzew świata. Ale mają groźnego konkurenta. To australijskie daglezje, które osiągają nawet 135 metrów wysokości, choć obecnie najwyższe drzewo tego gatunku ma „zaledwie” 101 metrów. Najwyższa znana daglezja została ścięta w Australii w 1885 roku – liczyła 143,25 metra! w Polsce drzewa są znacznie niższe (do 40 metrów). Gdyby rekordowo wysokie sekwoje rosły w centrum Warszawy, ich korony sięgałyby tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki.

źródło: "Poradnik małego skauta", Marcin Przewoźniak, wydawnictwo Papilon.


Sprawdź, czy wiesz?