Dlaczego musimy spać?
Najpierw się rozluźniamy, zapadamy w sen, potem nasz sen z płytkiego przeradza się w głębszy, potem w bardzo głęboki, aż w końcu następuje przebudzenie. I od nowa: zapadanie w sen, sen płytki, głęboki… Każdej nocy kilkakrotnie przebudzamy się i na nowo zasypiamy. Rano zwykle nie pamiętamy tych przebudzeń. Za pomocą elektroencefalografu (maszyna do badania fal mózgowych) odkryto, że co noc mamy po kilka snów i że śpimy w fazie zasypiania. Jeśli obudzimy się w trakcie snu, pamiętamy, co nam się śniło.
Skąd wieje wiatr?
Bryza, to wiatr, który wieje nad wodą. W dzień ląd jest bardziej nagrzany niż woda, więc nagrzane powietrze unosi się do góry, „zapraszając” na swoje miejsce chłodny wiatr znad wody. Ponieważ woda wolniej traci ciepło, nocą jest odwrotnie. W dużych miastach budynki i jezdnie nagrzewają się szybciej niż grunt czy trawa. Dlatego w dzień wieje w kierunku centrum miasta.
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wiatr.jpg
Jak działa termometr?
źródło:www.commonswikipedia.org |
Do mierzenia temperatury otoczenia (w pokoju czy na dworze) lub naszego ciała używamy termometru. Najpopularniejsze są termometry cieczowe. Składają się z cienkiej rurki zakończonej zbiorniczkiem, w którym znajduje się ciecz (zwykle rtęć lub zabarwiony alkohol etylowy). Rurka jest przymocowana do skali. W termometrze wykorzystuje się zjawisko rozszerzalności cieplnej – gdy temperatura wzrasta, ciecz zwiększa swoją objętość, rozszerza się, a jej poziom w rurce się podnosi. Widzimy, dokąd „doszła” ciecz i dzięki temu możemy odczytać na skali wysokość temperatury. Rurka jest szczelnie zamknięta, aby ciecz nie mogła się wylać ani wyparować.
źródło: Dlaczego...odpowiedzi na pozornie łatwe pytania, Anna Michalak, Maria Szarf, wydawnictwo Papilon
źródło: Dlaczego...odpowiedzi na pozornie łatwe pytania, Anna Michalak, Maria Szarf, wydawnictwo Papilon
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz