środa, 6 lutego 2013

Dlaczego...odpowiedzi na pozornie łatwe pytania

Dlaczego musimy spać?


Bez snu ludzki organizm nie działałby prawidłowo, a dzieci nie rozwijałyby się i nie rosły. Każdy z nas przesypia około 1/3 części swojego życia. Długość snu zmienia się z wiekiem. Noworodek śpi 21 godzin na dobę, 8 – latkowi wystarcza 10 – 11 godzin, a dorosły zwykle nie musi sapać więcej niż 8 godzin. Kiedy śpimy, odpoczywają mięśnie, a także regenerują się (naprawiają) komórki. W czasie snu o wiele mniej pracy ma mózg. Jest jednak kilka spraw, o które musi dbać: oddychanie, bicie serca czy trawienie. Podczas snu nasza czujność jest bardzo osłabiona, ale nie znaczy to, że zupełnie przestajemy reagować na sygnały (bodźce) z zewnątrz. Przebudzi nas hałas albo gdy w sypialni zrobi się strasznie zimno.
Najpierw się rozluźniamy, zapadamy w sen, potem nasz sen z płytkiego przeradza się w głębszy, potem w bardzo głęboki, aż w końcu następuje przebudzenie. I od nowa: zapadanie w sen, sen płytki, głęboki… Każdej nocy kilkakrotnie przebudzamy się i na nowo zasypiamy. Rano zwykle nie pamiętamy tych przebudzeń. Za pomocą elektroencefalografu (maszyna do badania fal mózgowych) odkryto, że co noc mamy po kilka snów i że śpimy w fazie zasypiania. Jeśli obudzimy się w trakcie snu, pamiętamy, co nam się śniło.

Skąd wieje wiatr?
Powietrze jest w ciągłym ruchu. Nagrzane unosi się do góry, powodując powstanie obszaru o niskim ciśnieniu atmosferycznym. Zimne opada na dół, będąc przyczyną wzrostu ciśnienia. Masy powietrza przemieszczają się z miejsc o wyższym ciśnieniu do tych, gdzie ciśnienie jest niższe. Tak powstaje wiatr.
Plik: Wiatr.jpgBryza, to wiatr, który wieje nad wodą. W dzień ląd jest bardziej nagrzany niż woda, więc nagrzane powietrze unosi się do góry, „zapraszając” na swoje miejsce chłodny wiatr znad wody. Ponieważ woda wolniej traci ciepło, nocą jest odwrotnie. W dużych miastach budynki i jezdnie nagrzewają się szybciej niż grunt czy trawa. Dlatego w dzień wieje w kierunku centrum miasta.

źródło grafiki:autor: Wojtek Skalski, Wiatr
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wiatr.jpg

Jak działa termometr?
Plik: Thermometer1.svg
źródło:www.commonswikipedia.org
Do mierzenia temperatury otoczenia (w pokoju czy na dworze) lub naszego ciała używamy termometru. Najpopularniejsze są termometry cieczowe. Składają się z cienkiej rurki zakończonej zbiorniczkiem, w którym znajduje się ciecz (zwykle rtęć lub zabarwiony alkohol etylowy). Rurka jest przymocowana do skali. W termometrze wykorzystuje się zjawisko rozszerzalności cieplnej – gdy temperatura wzrasta, ciecz zwiększa swoją objętość, rozszerza się, a jej poziom w rurce się podnosi. Widzimy, dokąd „doszła” ciecz i dzięki temu możemy odczytać na skali wysokość temperatury. Rurka jest szczelnie zamknięta, aby ciecz nie mogła się wylać ani wyparować.

źródło: Dlaczego...odpowiedzi na pozornie łatwe pytania, Anna Michalak, Maria Szarf, wydawnictwo Papilon

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz