niedziela, 19 października 2014

Pieszy Rajd do Siedlca Janowskiego

W dniach 16-17 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pieszym rajdzie po jurajskich szlakach turystycznych ze Złotego Potoku do Siedlca Janowskiego. W rajdzie brało udział 21 uczniów naszej szkoły z klas IV – VI, 2 uczennice z klasy III, pani dyrektor Lidia Stanior oraz dwie nauczycielki  panie: Aneta Sitak i Aleksandra Watral. Naszym przewodnikiem był kierownik Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Siedlcu pan Henryk Srokosz.
Wędrówka po  szlakach turystycznych to były 2 dni jurajskiej przygody. Podczas blisko 14 kilometrowej wyprawy przebiegającej przez piękne uroczyska, obok malowniczych ostańców o fantastycznych kształtach zobaczyliśmy większość znanych miejsc „Złotej Krainy Pstrąga”, popularnych zarówno ze względu na niezwykłe walory przyrodnicze jak i swoją historię. Jurajskie krajobrazy jak zaczarowane, pobudzały nasze  wyobraźnie. Wszyscy mieli okazję  nasycić oczy i poczuć klimat tego cudownego zakątka Północnej Jury, zapoznać się z  podstawami terenoznawstwa a także doświadczyć trudów wędrówki.  
Przebieg naszej wędrówki


 Złoty Potok – Siedlec Janowski

Zespół pałacowo – parkowy w Złotym Potoku, Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i rynek w Złotym Potoku, staw „Amerykan”,  Rezerwat Parkowe: „Grota Niedźwiedzia”,  Źródełka Spełnionych Marzeń (tu szukanie zielonego kamyka „ w sercu źródła prośbę zamień na zielony szklisty kamień, kiedy rzucisz go za siebie spełni prośba się dla Ciebie” – tak mówią słowa wiersza, więc próbowaliśmy szczęścia),  Staw Sen Nocy Letniej (nazwany przez Z. Krasińskiego), który bajecznie zmienia swoje kolory w zależności od pory roku (legenda mówi, że zapamiętuje ludzkie twarze i odtwarza je przy świetle księżyca), młyn wodny „Kołaczew”, skalne grodzisko Osiedle Wały, gdzie w VII wieku uprawiano orkisz – prymitywną formę pszenicy, oraz na kultowej skale czczono posąg Światowida, najstarsza na kontynencie europejskim Pstrągarnia z 1881 roku  założona przez Raczyńskich, dolina rzeki Wiercicy, źródła ,,Elżbiety" i ,,Zygmunta",  Rezerwat Ostrężnik: ruiny zamku Ostrężnik pocz. XIV w., Jaskinia Ostrężnicka, okresowe „Źródła Zdarzeń” (ludowe podanie głosi, że każdorazowy wypływ wody wróży ważne wydarzenia historyczne), kamieniołomy w Siedlcu z których wapień posłużył do obłożenia elewacji Kancelarii Rady Państwa i Sejmu w Warszawie, Pustynia Siedlecka, Jaskinia „Na Dupce”.






















































piątek, 3 października 2014

Dekalog ekologiczny świętego Franciszka z Asyżu - patrona ekologów

Dekalog to dziesięć przykazań. Święty Franciszek, wielki miłośnik przyrody, ułożył przykazania, którymi powinni kierować się ludzie w swoim życiu.
Zwraca się do każdego z nas:
  1. Bądź człowiekiem pośród stworzenia, bratem między braćmi.
  2. Odnoś się z miłością i czcią do wszystkich istot żywych.
  3. Ziemia została ci powierzona jako ogród; zarządzaj nią mądrze.
  4. Z miłości do siebie samego troszcz się o człowieka, zwierzęta  rośliny, o wody i powietrze, aby ziemia nie została ich pozbawiona.
  5. Używaj rzeczy oszczędnie, ponieważ marnotrawstwo nie zapewnia przyszłości.
  6. Twoim zadaniem jest odsłaniać tajemnice pożywienia w taki sposób, ażeby życie karmiło się życiem.
  7. Rozwiąż węzeł przemocy, abyś zrozumiał, jakie są prawa życia i istnienia.
  8. Pamiętaj, że stworzenie nie odzwierciedla twojego tylko podobieństwa, lecz jest wyobrażeniem Najwyższego Boga.
  9. Ścinając drzewo, pozostaw jego pęd, aby całkiem nie zniszczyć życia.
  10. Z szacunkiem stąpaj po kamieniach, bo każda rzecz ma swoją wartość.


Dekalog ekologiczny świętego Franciszka


środa, 1 października 2014

Kalendarz świąt ekologicznych - październik



Październik miesiącem Dobroci dla Zwierząt


1 października Światowy Dzień Ptaków
2 października Europejski Dzień Ptaków
2 października Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych
3 października Światowy Dzień Siedlisk World Habitat Day
4 października Światowy Dzień Franciszka – Patrona Ekologów
4 października Światowy Dzień Zwierząt
4-11 października Światowy Tydzień Zwierząt
10 października Święto Drzewa
13 października Dzień Zapobiegania Klęskom Żywiołowym
14 października Międzynarodowy Dzień Zmniejszania Skutków Klęsk Żywiołowych
International Day For Natural Disaster Reduction
16 października Światowy Dzień Żywności World Food Day
17 października Międzynarodowy Dzień Likwidowania Nędzy
International Day for the Eradication of Poverty
18 października Światowy Dzień Monitoringu Wód
25 października Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt

poniedziałek, 1 września 2014

Kalendarz ekologiczny - wrzesień

Plik:Runny hunny.jpg
żródło grafiki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Runny_hunny.jpg

Wrzesień - miesiącem miodu

 Miód to słodki produkt spożywczy, wytwarzany przez pszczoły, poprzez przetwarzanie nektaru kwiatowego lub innych słodkich soków roślinnych. Miód, podobnie jak inne produkty pszczele, ma własności lecznicze. Jest wykorzystywany w szeregu gałęzi przemysłu mi. spożywczym, farmaceutycznym czy kosmetycznym.
Pszczoły gromadzoną miód w plastrze, gdzie dojrzewa. W zależności od surowca z jakiego powstał miód wyróżniamy miody: nektarowe (kwiatowe), spadziowe i mieszane (nektarowo-spadziowe lub spadziowo-nektarowe). Miód może mieć konsystencję gęstego płynu lub stałą, a barwę od jasnożółtej do brunatnobrązowej. Dni miodu mają za zadanie rozpowszechnianie wiedzy o tym słodkim przysmaku, jego właściwościach i zastosowaniu. Jest to też doskonała okazja do degustacji jego różnych gatunków oraz wyrobów miodowych.


16 września Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej

 Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej został proklamowany przez ONZ w 1994 roku. Obchodzony jest w rocznicę podpisania Protokołu Montrealskiego (1987rok) dotyczącego ograniczenia emisji substancji niszczącej warstwę ozonową. Protokół stanowi międzynarodowe porozumienie wykonawcze do Konwencji o Ochronie Warstwy Ozonowej ustanowionej w Wiedniu w 1985roku. ONZ zaapelowało do państw członkowskich, aby obchody Dnia były poświęcone propagowaniu działań służących realizacji celów Protokołu i jego aneksów.

CZY WIESZ ŻE?
Warstwa ozonowa to krucha powłokę gazową, która chroni Ziemię przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych i w ten sposób pomaga zachować życie na naszej planecie.


19 września
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Castor_fiber_vistulanus2.jpg
Dzień Dzikiej Fauny, Flory i siedlisk Naturalnych

  
W roku 1979 w Bernie w Szwajcarii została ustanowiona Konwencja o ochronie dzikiej flory i fauny europejskiej oraz siedlisk przyrodniczych (Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats). Weszła ona w życie w połowie roku 1982, natomiast Polska ratyfikowała ją 1 stycznia 1999, zobowiązując się do jej przestrzegania na swoim terytorium.

III weekend września Sprzątanie Świata


  Międzynarodowa akcja „Sprzątanie Świata" („Clean up the world”) po raz pierwszy odbyła się w 1993 roku. Celem akcji jest aktywacja lokalnych społeczności do dbania o stan otaczającego je środowiska. W ramach akcji organizowane są wspólne sprzątania, festyny i pikniki w czasie których promowane są proekologiczne zachowania takie jak np. segregacja odpadów. W Polsce akcję koordynuje  Fundacja Nasza Ziemia.

22 września Europejski Dzień  bez Samochodu
   
Kampania „Dzień bez Samochodu” to europejska akcja obywatelska promująca  proekologiczne zachowania i korzystanie z publicznych środków transportu. Pierwszy „Dzień bez Samochodu” odbył się w 1998 roku we Francji. Akcja jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. Kampania zorganizowana jest na czterech szczeblach: europejskim, krajowym, regionalnym i  lokalnym. 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Europejski_Dzie%C5%84_bez_Samochodu


23 września Pierwszy Dzień Jesieni


Pozostałość słowiańskiego święta plonów poświęconego bogom Perunowi i Dadźbóg-Swarożycowi. W ten dzień dziękowano bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Wróżono przyszłość, a po modlitwach organizowano rytualne biesiady. Pozostałością jest obrzęd dożynek.




28 września Dzień Morza
  
Morze Bałtyckie jest morzem śródlądowym, głęboko wciśniętym w ląd. Dlatego też wody w Morzu Bałtyckim mają stosunkowo niskie zasolenie. Polska jest stroną wielu umów międzynarodowych, których celem jest ochrona bądź rekultywacja Morza Bałtyckiego, w tym między innymi: konwencji o rybołówstwie i ochronie żywych zasobów w Morzu Bałtyckim i Bełtach (tzw. Konwencja Gdańska) z 1973 roku; konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego, (tzw. Konwencja Helsińska) z 1974 roku; porozumienia o ochronie małych waleni Bałtyku i Morza Północnego (ASCOBANS) z 1992 roku.