piątek, 30 listopada 2012

Pamiętaj o dokarmianiu ptaków!!!


Pamiętaj o dokarmianiu ptaków!!!
Karmnik, który zrobisz, pomoże ptakom przetrwać zimę, a wielu z nich z pewnością uratuje życie. Szybko dowiedzą się gdzie jest to miejsce pełne pysznego jedzenia. Same zaczną ćwierkaniem przypominać, że oczekują nowej porcji. Odwdzięczą się najpiękniej, jak umieją – radosnym śpiewem. Kto wie, może niektóre zamieszkają na stałe w pobliżu twojego domu? 

Pamiętaj o…
Systematycznym dokarmianiu ptaków. Ptaki szybko przyzwyczajają się do tego, że człowiek w ustalonym miejscu zostawia im jedzenie, i nie szukają go gdzie indziej. Jeżeli nie będziesz robić tego regularnie, zamarzną z głodu, czekają na pożywienie.

Kilka porad
Karmnik musi być umieszczony wysoko, by zajęte jedzeniem ptaki nie wylądowały w brzuchu kota. Bezpieczna odległość od ziemi to 2 metry
Plik: Katze-im-vogelhaus.jpg
Jeśli do słupka, na którym mocujesz karmnik, dodasz kilka listewek lub patyczków, zapewnisz ptakom miejsca siedzące wokół jadłodajni. Będą mogły tam odpocząć lub poczekać na swoja kolejkę
Karmnik trzeba co kilka dni czyścić z resztek pokarmu. Od zgniłego jedzenia ptaki mogą się rozchorować

Ptasie menu
Plik: Talgoxe-2.jpg

Nie zostawiaj ptakom słonego jedzenia. Może je zabić.
Chleb może być tylko dodatkiem. Dla Patków nie jest zbyt zdrowy, zwłaszcza gdy jest mokry lub spleśniały.
Ptakom najlepiej serwować ziarna oleiste (słonecznik, dynię, len, proso, siemię lniane) i ziarna mączne ( pszenicę, żyto, kaszę, owies).
Ptaki lubią także owoce: dziką różę, jarzębinę, rodzinki i winogrona. Przysmakiem sikorek i kowalików są tłuczone orzechy.
Prawdziwą ucztą dla zziębniętych ptaków będzie słoninka w plasterkach lub kulki z łoju czy smalcu wymieszane z ziarnami.


czwartek, 29 listopada 2012

Jesteśmy po stronie natury



Ale wokoło jest zielono...oo
Tak zaśpiewamy wiosną kiedy posadzone przez nas drzewka na terenie placu szkolnego obudzą się do życia. Posadziliśmy  10 drzew liściastych:  5 buków i 5 brzóz. Sadzonki podarowała nam Pani Agnieszka Biczak SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!! będziemy dbać o ich wzrost.


DRZEWA W LICZBACH

Oto kilka światowych i naszych rodzimych rekordzistów:

Najwyższym drzewem w Polsce jest prawdopodobnie mierząca 51 m 270-letnia jodła pospolita, która rośnie w Świętokrzyskim Parku Narodowym.
Najstarszym drzewem w Polsce jest oceniany na ok 1266 lat cis, rosnący w Henrykowie Lubańskim na Dolnym Śląsku.
Najwyższe drzewa świata to sekwoje (Seqoia sempervivens). Trzy okazy zostały niedawno odnalezione na terenie Parku Narodowego Redwood w amerykańskim stanie Kalifornia. Rekordzistki - ochrzczone jako Hyperion, Helios i Icarus - mierzą odpowiednio 115,2 m, 114,7 m i 113,14 m wysokości.
Najstarsze drzewo świata zostało odnalezione w szwedzkim regionie Dalarna. Ten smukły, niewysoki świerk liczy już 9550 lat.


    wtorek, 27 listopada 2012

    PRZYRODA Z PAPIERU



    Projekt „Przyroda z papieru” powstał z inicjatywy pani Anety Sitak i otrzymał dofinansowanie z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
    W ramach projektu uczniowie z klas IV – VI brali udział w zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych przez panią Anetę Sitak, podczas których zdobywali umiejętności w tworzeniu „sztuką  papieru”  - orgiami . Uczniowie przy okazji tworzenia z papieru  - piękna stworzenia, mogli rozbudzać w sobie zainteresowania przyrodnicze, rozwijać uzdolnienia plastyczne, uczyć się logicznego myślenia.
    Podczas zajęć uczniowie przekonali się, że orgiami to zarówno technika (zamykanie kształtów w papier), sztuka (rozwijanie inwencji, fantazji i wyobraźni przestrzennej), zabawa jak i terapia manualna.

























    Prace, które powstawały podczas zajęć wykorzystywane były do dekoracji przy okazji imprez, uroczystości szkolnych, do dekoracji sal lekcyjnych czy korytarza szkolnego. 

    W ramach projektu zorganizowany został konkurs międzyszkolny pt.: ”Kwiaty z papieru”. Laureatkami konkursu zostały uczennice z naszej szkoły: Karolina Biskup, Weronika Gajda, Karolina Niemczyk, Daria Pustelnik, Wiktoria Dziambor, Paulina Rajs. Wyróżnione prace wzięły udział w wojewódzkim konkursie plastycznym pt.: „Świat z papieru”  zorganizowanym przez SOKiS i Urząd Gminy w Dąbrowie Zielonej.








    Chcąc zachęcić szersze grono społeczności lokalnej; młodszych i starszych do zdobywania umiejętności w tworzeniu sztuką orgiami, zorganizowaliśmy warsztaty połączone z wystawą prac wykonanych techniką łamanki z papieru. Warsztaty odbyły się 20 listopada w naszej szkole. Uczniowie wraz z  rodzicami i rodzeństwem oglądali wystawę prac, wzięli udział w konkursie pt.: „Jaki to kwiat?”. Każdy uczestnik spotkania miał możliwość samodzielnego wykonania kwiatów z papieru. 
    Spotkanie upłynęło w bardzo miłej, ciepłej, rodzinnej atmosferze. Rodzice doskonale poradzili sobie z papierowymi łamankami. W wielkim skupieniu składali papier. Dzieci podpowiadały rodzicom kolejne etapy zamykania kształtów a rodzice z dużą starannością tworzyli piękne kwiaty, mając do dyspozycji prosty materiał – kartkę papieru.  Gratulujemy talentu manualnego szczególnie Panom i serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas.







    Uczennice z klasy VI: Karolina Biskup, Weronika Gajda, Daria Pustelnik, Julia Pyrkosz oraz Natalia Kraaikamp przygotowały filmiki - relacje ze spotkania podczas warsztatów.




    poniedziałek, 26 listopada 2012


    SEGREGUJESZ ODZYSKUJESZ – CZYLI RADY NA NASZE ODPADY

    Zawarty w bateriach alkalicznych 1 gram srebra może skazić: 1 m ziemi.

    Rozkład foliowej torebki wyrzuconej do śmietnika może trwać do: 500 lat

    Produkty ze szkła nadają się do ponownego przerobu (recyklizacji) w: 100%


    Ze 100 ton makulatury można wytworzyć: 90 ton papieru z odzysku.





    Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia: 17 drzew.



    Przeciętna ilość odpadów domowych na jedną osobę w Polsce w ciągu roku wynosi: 245 kg.


    Słowniczek podstawowych pojęć

    Segregacja
    Segregacja odpadów komunalnych (odpadów wytwarzanych w domach), to zbieranie odpadów do specjalnie oznakowanych pojemników, z podziałem na rodzaj materiału (surowca), z jakiego zostały wyprodukowane. Segregacja u źródła, to selekcja odpadów prowadzona w miejscu ich powstawania, czyli w gospodarstwach domowych.

    Odpady
    Odpady to substancje lub przedmioty, których posiadacz pozbywa się lub ma obowiązek się pozbyć. Odpady najczęściej dzielimy w zależności od źródeł powstawania. Są to m. in. odpady komunalne, odpady opakowaniowe, wiele rodzajów odpadów poprodukcyjnych (przemysłowych), odpady medyczne i weterynaryjne, odpady z rolnictwa, sadownictwa, leśnictwa i inne. Natomiast ze względu na stopień uciążliwości bądź poziom zagrożeń dla życia lub zdrowia ludzi oraz środowiska wyszczególnia się również odpady niebezpieczne.

    Odpady przemysłowe
    Odpady przemysłowe to uboczne produkty działalności gospodarczej i procesów produkcyjnych (np. górnictwo węgla kamiennego, górnictwo i hutnictwo rud żelaza i metali kolorowych, przemysł energetyczny). Zalicza się do nich m. in.: oleje, żużel i popiół, odpady mineralne i odpady metaliczne.

    Odpady komunalne
    Odpady komunalne to odpady powstające w gospodarstwach domowych, a także w małych firmach (np. handlowych, usług komunalnych), biurach i instytucjach (np. Szkoły, urzędy), które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych, ale nie zawierają odpadów niebezpiecznych.

    Odpady niebezpieczne
    Odpady niebezpieczne to takie, które ze względu na swoje pochodzenie, skład chemiczny, biologiczny i inne właściwości (np. drażniące, żrące, wybuchowe, rakotwórcze) stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi albo środowiska naturalnego.

    Ilość odpadów komunalnych wytwarzanych w Polsce w ciągu roku wynosi 10 mln ton. w krajach rozwiniętych odpady komunalne poddawane są segregacji, a następnie recyklingowi i tylko ta ich część, której nie da się odzyskać albo przetworzyć trafia na składowisko odpadów. Niestety, w Polsce składowanie odpadów jest nadal podstawowym sposobem na ich unieszkodliwianie. wskutek niewłaściwie działających systemów gospodarki odpadami, a w szczególności niskiej świadomości społeczeństwa, rośnie liczba "dzikich wysypisk".

    A przecież wystarczy niewielki wysiłek z naszej strony, aby poprzez segregację odpadów:

    • oszczędzić miejsce na składowisku
    • zagospodarować surowce wtórne
    • ograniczyć ilość wprowadzanych do środowiska szkodliwych, trudno ulegających rozkładowi odpadów
    • ograniczyć zużycie surowców naturalnych, a tym samym dewastację środowiska naturalnego
    • ograniczyć zużycie energii
    • ograniczyć emisję zanieczyszczeń do powietrza
    • ograniczyć ilość powstających odpadów i ścieków przemysłowych


    To wszystko jest możliwe tylko dzięki segregacji, która pozwoli na odzysk i recykling odpadów.

    Standardy selektywnej zbiórki


    do pojemników/ worków na papier / makulaturę (niebieskich)


    należy wrzucać:
     gazety, kolorowe czasopisma, książki, zeszyty, zapisane, zadrukowane kartki papieru biurowego, opakowania papierowe, kartonowe, tekturę, torby i pudła papierowe

    nie należy wrzucać:
    papierowych opakowań z domieszką innych tworzyw (kartonów po mleku, napojach, sokach, pudełek po papierosach), kalki, papieru przebitkowego, tapet, zatłuszczonego, silnie zabrudzonego, czy powlekanego folią papieru, celofanu


    do pojemników/worków na metal / złom/ (żółtych)

    należy wrzucać:
    puszki aluminiowe po piwie, napojach chłodzących, folię aluminiową, drobny złom, puszki z blachy stalowej po jarzynach, konserwach, kapsle z butelek

    nie należy wrzucać:
    opakowań po aerozolach  kosmetykach, środkach chemicznych (farbach, olejach), środkach ochrony roślin, baterii i innych uciążliwych odpadów

    do pojemników/worków na szkło / stłuczkę szklaną - osobno kolorową, osobno bezbarwną (zielonych/białych)


    należy wrzucać:
    butelki pozbawione części metalowych, tzn. kapsli, obrączek na szyjkach, nakrętek, słoiki, szklane opakowania po artykułach spożywczych

    nie należy wrzucać:
    luster, szyb okiennych, szyb samochodowych, szkła zbrojnego, szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych, żarówek, świetlówek, kineskopów, płytek i innych wyrobów ceramicznych, wyrobów z porcelany i fajansu, doniczek, zniczy, szklanych opakowań po lekach oraz szkła gospodarczego (misek, szklanych talerzy, figurek itp.), szkła zabrudzonego, zwłaszcza farbami lub smarami

    do pojemników/worków na tworzywa sztuczne (żółtych)

    należy wrzucać:
    różnego rodzaju opakowania plastikowe, tzn. butelki po napojach typu PET, pojemniki po szamponach, mydłach, żelach, pozbawione nakrętek, obrączek na szyjkach, woreczki, kubki, tacki po produktach spożywczych, czystą folię opakowaniową, duże torby plastikowe

    nie należy wrzucać:
    butelek po olejach i środkach chemicznych, naczyń jednorazowych bez oznaczeń przydatności do recyklingu, styropianu, zakrętek, korków
    źródło: "Segregujesz odzyskujesz", Fundacja Ekologiczna Arka, www.FundacjaArka.pl
    Film zaczerpnięty ze strony youtube.com, udostępniony przez Fundację Ekologiczną "Silesia"
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=m6hDlbWWGKw#!
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=bDd_GsLwBtI