poniedziałek, 28 października 2013

niedziela, 27 października 2013

Kalendarz ekologiczny - listopad

3-4 listopada Światowy Dzień bez Papierosa
18 listopada Światowy Dzień Walki z Tytoniem
25 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia
25 listopada Dzień Bez Futra - No Fur Day
28 listopada Międzynarodowy Dzień bez Kupowania - No Shop Day = Buy Nothing Day
29 listopada Dzień ogłoszenia św. Franciszka patronem ekologów
30 listopada Dzień bez Zakupów

25 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia

źródło grafiki:http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Papierosa_1_ubt_0069.jpeg
Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Idea narodziła się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone powodzeniem akcji uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia. Pomysł ten przyjął się także w innych krajach, w tym od 1991 r. w Polsce. Od 1992 r. Fundacja „Promocja Zdrowia” przy Centrum Onkologii (Instytut w Warszawie)w każdy trzeci czwartek listopada inicjuje akcje pod hasłem „Rzuć palenie razem z nami”.

 25 listopada Dzień Bez Futra ( No Fur Day )
Jest to wyraz sprzeciwu wobec hodowli zwierząt na futra i warunkom w jakich są one przetrzymywane.
 W niektórych krajach, np. w Wielkiej Brytanii i Holandii, taka hodowla jest prawnie zakazana. Zwierzęta hodowane na futra - lisy, jenoty, norki, nutrie, króliki, szynszyle - przeżywają swoje krótkie życie na specjalnych fermach hodowlanych, stłoczone w niewielkich klatkach, pozbawione możliwości ruchu, co powoduje ich nienaturalne zachowania takie jak gryzienie własnego ciała czy zjadanie młodych. Żyją w skrajnie nienaturalnych warunkach a później są brutalnie zabijane.

CZY WIESZ, ŻE?
Aby uszyć jedno futro przeciętnej wielkości trzeba zabić:
• 27 szopów,
• 40 soboli,
• 150 gronostai,
• 11 rysi,
• 18 rudych lisów,
• 55 dzikich norek,
•100 szynszyli,
• 100 wiewiórek.




28 listopada Międzynarodowy Dzień bez Kupowania ( Buy Nothing Day)
Media i reklama promują konsumpcyjny styl życia. Ludzie zachęcani są do nieustannego kupowania nowych produktów, co ma świadczyć o zamożności ich portfela. Dodatkowo nowe produkty projektowane są tak, aby cykl ich życia był możliwie krótki, tak aby konsument musiał w niedługim okresie ponownie kupić ten produkt. Zużyte produkty trafiają zwykle na wysypiskach śmieci.  
 Dzień Bez Kupowania został zainicjowany w r. 1992 w Kanadzie przez Teda Dave'a, pracującego wtedy w świecie reklamy. Chciał on wyrazić swój sprzeciw wobec ciągłego apelu w mediach, wzywającego ludzi do zbędnej konsumpcji. Konsumpcja, szczególnie nadmierna, ma ogromny szkodliwy wpływ na środowisko, na jakość życia ludzi. Jego motto „Już dosyć!” (Enough is enough) trafiło do odbiorców w wielu krajach, którzy wspierają od tamtego czasu tę ideę.

29 listopada Dzień ogłoszenia św. Franciszka patronem ekologów
„Bądź człowiekiem wśród stworzeń, bratem między braćmi”

Święty Franciszek - pierwszy ekolog - głosił wizję solidarności i braterstwa ze wszystkimi stworzenia.
 W 1979 roku papież Jan Paweł II ogłosił św. Franciszka patronem ekologów. Współcześnie może on być znakiem orientacyjnym w odszukiwaniu właściwych relacji między człowiekiem a przyrodą, innymi ludźmi i Bogiem. W Polsce tę problematykę rozwijają franciszkańskie grupy ekologiczne, w tym Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu.